LUKSUSOWA OAZA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU W SERCU FLAMANDZKICH OBSZARÓW WIEJSKICH

Zlokalizowany w północnej Belgii w pobliżu granicy holendersko-niemieckiej ośrodek wypoczynkowy Terhills Resort (zarządzany przez sieć Center Parcs) został niedawno otwarty dla gości. Jego budowa była dużym przedsięwzięciem dla wszystkich zaangażowanych w nią podmiotów. W skład ośrodka wchodzi 250 wyjątkowych pod względem wielkości i funkcji domków zbudowanych z myślą o zrównoważonej architekturze.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Dilsen-Stokkem, Belgia

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Ośrodek wypoczynkowy

Powierzchnia

25 000 m²

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Pełne klejenie

Terhills Resort znajduje się tuż obok Parku Narodowego Hoge Kempen i jest idealnym miejscem na relaks z dala od miejskiego zgiełku. Ośrodek ten (obejmujący 250 domków i kilka sal centralnych) został w całości zaprojektowany przez holenderską pracownię Zeelenberg Architecture i architekta krajobrazu Jeana Henkensa. Ośrodek powstał na terenie dawnej kopalni i kamieniołomu żwiru wokół wspaniałego naturalnego jeziora położonego pośród drzew.

Każdy z 250 przestronnych i nowoczesnych domków ma niepowtarzalny kształt i rozmiar oraz jest przechylony w nieco innym kierunku, aby zapewnić gościom prywatność. Budynki wykonano z okrągłych materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych bez uszczerbku dla komfortu i luksusu dla gości. Większość domków jest położona blisko brzegu, a niektóre z nich oferują bogate wyposażenie, w tym kuchnie na świeżym powietrzu i sauny.

Domki zaprojektowano zgodnie z podejściem 3P (Populacja, Planeta, Powodzenie), nie szczędząc starań, aby uczynić z Terhills Resort oazę zrównoważonej architektury. Oprócz starannego dobrania materiałów budowlanych, zadbano o to, aby dachy budynków centralnych zostały pokryte rozchodnikami. Zbudowano również wiele nowych dróg wodnych prowadzących do jeziora, które poprawiły jakość wody i przyczyniły się do zwiększenia lokalnej różnorodności biologicznej. Ośrodek ma wszystkie źródła energii w pełni elektryczne, korzysta z odpowiedniej infrastruktury do magazynowania prądu oraz w pewnej części generuje energię ze źródeł odnawialnych. Można do niego dojechać elektrycznym autobusem, co sprawia, że goście nie muszą tam dojeżdżać własnymi samochodami. Ośrodek zapewnia również wiele możliwości zatrudnienia dla okolicznych gmin, stymulując koniunkturę w całym regionie.
 

 

JAKIE ELEMENTY SKŁADAJĄ SIĘ NA ZRÓWNOWAŻONE ROZWIĄZANIE DACHOWE?

Przede wszystkim wybór pokrycia dachowego musi być zgodny z określonymi dla danego projektu, ogólnymi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pracownia Zeelenberg Architectuur zaleciła zastosowanie membran Elevate RubberGard EPDM ze względu na ich dużą trwałość wynoszącą ponad 50 lat. Na drewnianym pokryciu dachu domków zamontowano paroizolację, a następnie płyty izolacyjne PIR. Na powierzchni dachów ułożono łącznie 25 000 m² membrany Elevate RubberGard EPDM o grubości 1,1 mm.

Jedną z głównych trudności do pokonania były nieznaczne różnice w wymiarach i wykończeniu dachów poszczególnych domków. Specjaliści ds. pokryć dachowych z Elevate przygotowali indywidualny wstępny kosztorys (tzw. przedmiar) dla dachu każdego domku.

Aby skrócić czas montażu, membrany przycinano na odpowiedni wymiar poza ośrodkiem. Membrana RubberGard EPDM jest dostępna w dużych arkuszach, liczba łączeń (szwów) została zatem istotnie zmniejszona. W przypadku większości dachów pokrycie stanowiło jeden element, bez żadnych łączeń. Ważną zaletą podczas montażu była też oferowana przez system RubberGard EPDM łatwość uszczelniania niewielkich elementów pokrycia dachowego, takich jak kominki wentylacyjne.
 

 

Struktura dachu

01 Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm FAS
02 Izolacja PIR, 2 warstwy po 100 mm
03 Paroizolacja bitumiczna
04 Strop drewniany

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

DŁUGOWIECZNOŚĆ

 

Czas eksploatacji membran dachowych EPDM wynosi co najmniej 50 lat bez pogorszenia ich struktury i elastyczności. Łatwo można je naprawiać, aby jeszcze bardziej wydłużyć okres ich przydatności. Nie ma żadnych wątpliwości: membrany EPDM to najbardziej wytrzymały materiał do pokryć dachowych dostępny obecnie na rynku.

NIEZWYKŁE FORMY

 

Swoboda projektowania jest kluczem do tworzenia wielkich projektów. Dzięki swojej elastyczności i dostępności w postaci dużych, jednowarstwowych arkuszy membrany EPDM wspierają kreatywne rozwiązania. Umożliwiają także modernizację i umieszczanie na dachu nowych obiektów.