FUTURYSTYCZNA FABRYKA WTOPIONA W ZIELONY KRAJOBRAZ

Zdobiąca wzgórza wokół Tbilisi fabryka kawy Meama to miejsce, które warto zobaczyć. Łączący w sobie futurystyczne elementy, ale jednocześnie wpisujący się w kształt okolicznych wzgórz budynek w kształcie litery L ma pofałdowane betonowe ściany zewnętrzne, nachylone pod kątem tafle okienne, liczne świetliki i atria oraz imponujący zielony dach. Cała ta konstrukcja zdaje się zadawać pytanie: kto powiedział, że fabryka powinna wyglądać szaro i nudno?

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Tbilisi, Gruzja

Zastosowanie

Dachy zielone

Powierzchnia

6500 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek przemysłowy

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Balastowane

Założona w 2016 r. firma Meama szybko stała się największym producentem kawy w Gruzji. Importowane przez nią z całego świata wysokiej jakości ziarna kawy są palone i mielone zgodnie z rygorystycznymi standardami jakości, aby na tej bazie mogły powstawać najlepsze mieszanki kawowe. Aby sprzedawana w kapsułkach kawa premium miała spójny smak, firma Meama potrzebowała siedziby, która zarówno przyczyniałaby się do zapewnienia wysokich standardów produkcji, jak i wpisywała się w wartości samego przedsiębiorstwa. Kierownictwu szczególnie zależało na znalezieniu będącego nieustannym źródłem inspiracji wyjątkowego miejsca o silnej tożsamości (cecha charakterystyczna produkowanej kawy), w którym można by było jednocześnie umieścić komfortową i innowacyjną przestrzeń biurową.

 

PRZEDE WSZYSTKIM WYTRZYMAŁOŚĆ I ESTETYKA

Właścicielowi budynku zależało na miejscu z silną identyfikacją wizualną dla swojej marki kawy. Jednym z kluczowych wymagań było to, aby obiekt nie wyglądał jak typowy obiekt fabryczny, lecz płynnie wtapiał się w otaczający go krajobraz. Aby ten pomysł urzeczywistnić, firma zaangażowała młodego gruzińskiego architekta, Giorgiego Khmaladze. W rezultacie zbudowana w latach 2016-2019 fabryka kawy Meama stała się cudem architektury, w którym umieszczono obiekty produkcyjne, biura i duży salon wystawowy na potrzeby degustacji kawy. Budynek fabryki o powierzchni 30 000 m² znajduje się przy autostradzie łączącej Tbilisi z lotniskiem międzynarodowym. Pofałdowane, harmonijkowate ściany otaczające cały budynek odbijają światło i przez cały dzień rzucają na niego intrygujące cienie. Kanciasty wygląd zewnętrzny z odkrytego betonu nie daje żadnych wskazówek co do wyglądu wnętrza, a nieświadomi goście byliby najprawdopodobniej zaskoczeni, gdyby odkryli, że wnętrze budynku jest przepełnione naturalnym światłem wpadającym do środka, przez kilka ozdobionych roślinami szybów świetlnych i liczne świetliki znajdujące się w różnych częściach budynku. Tył budynku wyraźnie kontrastuje z frontem, oferując wspaniały widok na sosnowy las i pobliskie pola.

Cechą charakterystyczną fabryki kawy Meama jest bez wątpienia jej niezwykły zielony dach zajmujący powierzchnię 3680 m². Jest on w całości pokryty dzikimi trawami, dostępny dla pracowników fabryki i dobrze wtopiony w otaczający krajobraz, stanowiąc jednocześnie dodatkową barierę termiczną w ramach izolacji dachu. Ponadto znajdująca się tam roślinność chroni biuro Meama przed hałasem dochodzącym z pobliskiego lotniska. Wysokość pofalowanego dachu jest dostosowana do wymagań zamkniętych nim przestrzeni, zwiększając się tam, gdzie znajdują się maszyny i urządzenia, a obniżając tam, gdzie jest to możliwe. W pobliżu swoich krawędzi zielony dach dopasowuje się do otaczających go zboczy.

Pracownia Giorgi Khmaladze Architects jest znana z tego, że skupia się na zrównoważonej architekturze i swobodzie projektowania, dzięki czemu bez trudu uwzględniła zarówno wymagania władz miasta dotyczące wkomponowania fabryki w krajobraz, jak i potrzeby klienta w kontekście uzyskania wyrazistej identyfikacji wizualnej. Przy doborze materiałów Khmaladze kierował się przede wszystkim estetyką i wytrzymałością, ponieważ chciał nadać budynkowi wyjątkową geometrię, która jednocześnie współgrałaby z otaczającą go przyrodą. Aby połączyć oba wspomniane elementy i dodać do nich szczyptę projektowej swobody, architekt zastosował w większej części budynku beton wylewany na miejscu, wykorzystując jednokierunkowe płyty kasetonowe do uzyskania rozległych, niezakłóconych przestrzeni wewnątrz budynku. Aby ułatwić i przyspieszyć proces instalacji pofałdowanego zielonego dachu, Khmaladze wybrał membrany dachowe Elevate RubberGard EPDM.

DLACZEGO MEMBRANA RUBBERGARD EPDM?

Jednowarstwowe membrany dachowe EPDM idealnie nadają się do montażu na dachach zielonych. Są niezwykle wytrzymałe i trwałe, ponieważ można je eksploatować przez ponad 50 lat. Membrana Elevate RubberGard EPDM jest również odporna na penetrację korzeni, spełniając wymagania normy EN 13948 i testu odporności na penetrację korzeni przeprowadzonego przez Niemieckie Towarzystwo Badań, Rozwoju i Budowy Krajobrazu (FLL). Cechy te, wraz ze swobodą projektowania oraz uniwersalnością i łatwością montażu, zadecydowały o wyborze przez firmę Meama membrany Elevate RubberGard EPDM na dach jej siedziby. Specjalistyczna wiedza firmy Elevate oraz pomoc ze strony jej lokalnego zespołu były czynnikami, które przyczyniły się do wspomnianego wyboru. Łącznie położono około 6500 m² membrany dachowej Elevate RubberGard EPDM o grubości 1,1 mm.

W 2019 r. fabrykę kawy Meama uhonorowano nagrodą główną Archdaily & Strelka Awards w kategorii „Najlepszy budynek przemysłowy”. Budynek fabryki otrzymał również nagrodę Popular Choice Winner w kategorii „Budynki komercyjne, biurowe od 1 do 4 pięter” w ramach Architizer A+Awards 2020 — największego na świecie konkursu architektonicznego, w którym nagradzane są innowacyjne projekty i produkty zarówno uznanych liderów, jak i wschodzących talentów w tej branży.
 

Struktura dachu

01 Ziemia
02 Geosiatka
03 Geowłóknina 350g/m2
04 Żwir płukany
05 Geowłóknina 350g/m2
06 Membrana drenażowa
07 Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm
08 Izolacja XPS
09 Beton

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

DACHY ZIELONE

 

Dachy zielone zarazem chłodzą i zapewniają izolację, tłumią hałasy i zapewniają odpowiednie środowisko do życia dla ptaków i owadów. Krótko mówiąc, mają same zalety. Ich trwałość zależy jednak od starannie sporządzonego projektu i montażu na nietoksycznej, wodoszczelnej membranie EPDM, odpornej na oddziaływanie korzeni.

NIEZWYKŁE FORMY

 

Swoboda projektowania jest kluczem do tworzenia wielkich projektów. Dzięki swojej elastyczności i dostępności w postaci dużych, jednowarstwowych arkuszy membrany EPDM wspierają kreatywne rozwiązania. Umożliwiają także modernizację i umieszczanie na dachu nowych obiektów.