La Confluence: perfekcyjny projekt stanowiący połączenie historii i innowacyjnej architektury

Najnowszy klejnot Namur, La Confluence, od 2021 roku przekształcił zaniedbaną dzielnicę „Le Grognon”. Położona u zbiegu rzek Sambra i Moza, niegdyś zapomniane miejsce, obecnie rozkwita bogactwem atrakcji. W krótkim czasie Namur tchnął nowe życie w ten historyczny obszar, nadając mu niezwykłą i odmłodzoną tożsamość. Cień cytadeli kładzie się teraz na esplanadzie, kładce dla pieszych, bujnych terenach zielonych i uderzającym współczesnością budynku.

 

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Namur, Belgia

Zastosowanie

Dachy zielone

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek publiczny

Powierzchnia

3 000 m2

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1.5 mm

System used

System balastowany

Transformacja kultowego miejsca

Projekt La Confluence znajduje się w historycznym centrum Namur, w sąsiedztwie kultowej cytadeli i skrzyżowania rzek Sambra i Moza. Obecnie jest to miejsce spotkań mieszkańców i turystów: po pół wieku zaniedbań obszar odrodził się jako tętniąca życiem przestrzeń z przyjazną dla pieszych esplanadą, obszarami zielonymi i uniwersalnym budynkiem wielofunkcyjnym. Transformacja La Confluence symbolizuje harmonijne powiązanie historii z nowoczesnością w tym niezwykłym mieście, dzięki czemu jest przykładem innowacyjnej architektury.

 

NID: tam, gdzie kwitnie innowacyjność 

Budynek w skrajnym punkcie La Confluence nazwano NID, co oznacza „Inteligentny i zrównoważony Namur” (fr. Namur Intelligente et Durable). Ta część budynku służy jako centrum kreatywności i eksperymentów, ucieleśnia zatem wizję miasta przyszłości. W piwnicach NID powstał czterokondygnacyjny parking, a w samym budynku umieszczono restaurację z tarasem, salę wielofunkcyjną i dynamiczne żywe laboratorium Living Lab. Oprócz rewitalizacji i uatrakcyjnienia tego miejsca, NID stanowi świadectwo ambicji Namur, stając się tętniącą życiem, myślącą o przyszłości i kipiącą pomysłowością stolicą w samym sercu Walonii.

 

RubberGard EPDM i swoboda projektowania

Elevate Master Contractor Protoitures umiejętnie uszczelnił dach La Confluence przy użyciu poszycia dachowego RubberGard LSFR EPDM o grubości 1,5 mm. Poszycie dachowe wybrano ze względu na jego niezwykłą trwałość i elastyczność, co pozwoliło właściwie zabezpieczyć przed wilgocią to wyjątkowo zaprojektowane miejsce z użyciem niezawodnego materiału pokrycia dachowego. RubberGard EPDM, umieszczone na przegrodzie paroszczelnej i izolacji, obejmuje całkowitą powierzchnię dachu, czyli 3000 m2, dzięki czemu zapewnia wodoszczelną ochronę na nadchodzące dziesięciolecia. Część dachu obciążono chodnikami i schodami, podczas gdy pozostaną sekcję pokryto urzekającym, rozległym zielonym dachem. Pokrycie dachowe RubberGard EPDM okazało się wręcz idealnym rozwiązaniem w przypadku znacznego nachylenia budynku, zapewniając niespotykaną wydajność.

 

Wykorzystanie lekkiej mobilności

Plan rewitalizacji historycznej dzielnicy Le Grognon w Namur oznacza silne zaangażowanie w poprawę komfortu pieszych i rowerzystów. Szczególnie chodnik z ławkami wdzięcznie przedziera się między bujnym, zielonym dachem na szczycie budynku La Confluence, który uzupełniono przestronną esplanadą, zaprojektowaną do organizacji spotkań i wydarzeń społecznych. Namur jest teraz płynnie zintegrowany z sąsiednim miastem Jambes przecinającą rzekę Moza specjalną kładką dla pieszych i rowerzystów. Aby nadać jeszcze większy priorytet lekkiej mobilności, wprowadzono zmiany w ruchu drogowym i zbudowano nowe rondo, aby przywrócić bezpośredni dostęp do Mozy.

 

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM.

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

DŁUGOWIECZNOŚĆ

 

Czas eksploatacji membran dachowych EPDM wynosi co najmniej 50 lat bez pogorszenia ich struktury i elastyczności. Łatwo można je naprawiać, aby jeszcze bardziej wydłużyć okres ich przydatności. Nie ma żadnych wątpliwości: membrany EPDM to najbardziej wytrzymały materiał do pokryć dachowych dostępny obecnie na rynku.

NIEZWYKŁE FORMY

 

Swoboda projektowania jest kluczem do tworzenia wielkich projektów. Dzięki swojej elastyczności i dostępności w postaci dużych, jednowarstwowych arkuszy membrany EPDM wspierają kreatywne rozwiązania. Umożliwiają także modernizację i umieszczanie na dachu nowych obiektów.