Zrównoważone dachy belgijskiego rezerwatu przyrody

Położony na wschodnim krańcu belgijskiego wybrzeża, tuż przy granicy z Holandią, Het Zwin  jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Belgii. Budynek został stworzony w 1952 r. przez hrabiego Léona Lippensa, a w 2015 r. właściciele budynku ogłosili konkurs na projekt nowego budynku, w którym znalazłyby się kasy biletowe, przestrzenie wystawiennicze, kawiarnia, sale konferencyjne i stanowisko do obserwacji ptaków.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Knokke-Heist, Belgia

Zastosowanie

Dachy zielone

Powierzchnia

4500 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek kulturalny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Pełne klejenie

Zwycięska propozycja była zdecydowanie zrównoważona i szanująca środowisko, sprzyjająca efektywnemu wykorzystaniu materiałów i zasobów. W zakresie pokrycia dachowego określono trwałą i wydajną membranę hydroizolacyjną, która byłaby w pełni kompatybilna z zielonymi dachami i umożliwiałaby odzyskiwanie wody deszczowej do wykorzystania w toaletach.

W sumie na głównym budynku Het Zwin zainstalowano 4500 m² membran dachowych Elevate RubberGard EPDM, z czego 1700 m² to dachy zielone. Membrany o szerokości 5,08 m zostały w pełni przyklejone za pomocą kleju wiążącego, co zapewniło szybki, niezawodny i bezpieczny montaż.

Ciemny kolor membrany jest w pełnej harmonii z betonową konstrukcją budynku i drewnianą okładziną, pozyskiwaną z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Zespół nie dąży do wtopienia się w krajobraz, ale raczej do stworzenia dystansu pomiędzy budynkiem a jego otoczeniem.

Membrana RubberGard EPDM skutecznie opiera się promieniom UV i ozonowi, a jej żywotność wynosi ponad 50 lat. Ponieważ jest obojętna i wolna od substancji szkodliwych, umożliwia odzyskiwanie wody deszczowej do celów sanitarnych. Jest również odporna na penetrację korzeni, co jest kluczowym wymogiem dla systemów dachów zielonych. W połączeniu z zastosowaniem paneli izolacyjnych PIR oraz zielonych dachów, membrana RubberGard EPDM przyczynia się do ograniczenia wahań temperatury wewnątrz budynku. Mieszkańcy są chronieni przed upałem w lecie i chłodem w zimie, co przyczynia się do oszczędności energii w kosztach ogrzewania i chłodzenia.

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

DACHY ZIELONE

 

Dachy zielone zarazem chłodzą i zapewniają izolację, tłumią hałasy i zapewniają odpowiednie środowisko do życia dla ptaków i owadów. Krótko mówiąc, mają same zalety. Ich trwałość zależy jednak od starannie sporządzonego projektu i montażu na nietoksycznej, wodoszczelnej membranie EPDM, odpornej na oddziaływanie korzeni.

PONOWNE WYKORZYSTANIE I RECYKLING

 

Membrany EPDM spełniają wszystkie wymogi architektury cyrkularnej. Ich długowieczność umożliwia spowolnienie pętli wykorzystania zasobów, a dzięki swojej trwałości i niezmiennej elastyczności można ich łatwo użyć ponownie. Przede wszystkim jednak membrany EPDM nadają się do recyklingu.