Ogromny dworzec towarowy w Brukseli przekształcony na przestrzeń biurową, komercyjną i rekreacyjną

Jeden z największych dworców towarowych w Europie, monumentalny Gare Maritime w Brukseli (Belgia) został poddany renowacji i przekształcony w niesamowitą przestrzeń biurową, komercyjną i rekreacyjną. To prawdziwe „miasto w mieście”, a także największy w Europie projekt wykorzystujący drewno klejone warstwowo (CLT).

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Bruksela, Belgia

Typ projektu

Renowacja

Typ budynku

Pełne klejenie

Powierzchnia

4000 m²

Produkty

RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Pełne klejenie

Za koncepcją konwersji Gare Maritime stoi firma Neutelings Riedijk Architects, wspólnie z Bureau Bouwtechniek i JDMA. Budynek składa się z 7 hal pochodzących z początku XX wieku: 3 dawnych korytarzy kolejowych i 4 peronów dolnych. Sale te zostały rozebrane do struktury wykonanej ze stali, a następnie stworzono w nich 12 pawilonów przy zastosowaniu CLT. Zastosowanie drewna znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie na beton, a co za tym idzie zmniejszyło wagę budynku.

Gare Maritime to także doskonały przykład zrównoważonego rozwoju. W celu uniknięcia korzystania z paliw kopalnych, na fasadzie od strony ulicy zamontowano panele słoneczne.Kolejne 17 000 m² paneli zainstalowano na dachu. Woda deszczowa jest zbierana w celu nawadniania ogrodów wewnętrznych.

Do uszczelnienia rynien 7 hal użyto około 4000 m² membrany dachowej RubberGard EPDM firmy Elevate.
 

Projekt Gare Maritime otrzymał nagrody ARC20 Architecture Award, RES 2020 Award, Belgian Timber Award i 2021 Belgian Building Award w kategorii budynków użytkowych. Jest także jednym z laureatów nagród Europa Nostra Awards 2021, przyznawanych wyjątkowym inicjatywom związanym z konserwacją dziedzictwa kulturowego. Został ponadto nominowany do nagrody ULI Europe Awards for Excellence oraz prestiżowej nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

IDEALNY MATERIAŁ DO RENOWACJI

 

Membrany EPDM można montować bezpośrednio na większości istniejących systemów dachowych, z warstwą izolacyjną lub bez niej. Ponieważ ich montaż jest bezpieczny i bezogniowy, wiele projektów renowacyjnych można zrealizować bez zamykania całego budynku.

INNOWACJE

 

Gdy projekt łączy w sobie zarówno kreatywność, jak i wysoką funkcjonalność, mamy do czynienia z architektonicznym arcydziełem. Niezależnie od tego, czy eksperymentujesz z innowacyjnymi formami lub rozwiązaniami funkcjonalnymi, membrany EPDM stanowią odpowiedź na wszelkie wyzwania nowoczesnej architektury.