Membrana RubberGard EPDM starzeje się niczym dobre wino w Bodegas Beronia

Winnica Bodegas Beronia znajduje się w La Rioja, bezdyskusyjnie najsłynniejszym regionie winiarskim Hiszpanii. Ich nowy budynek odznacza się wyjątkową sylwetką zaprojektowaną z myślą o oszczędności energetycznej i szacunku dla środowiska. Projekt opracowano z myślą o połączeniu produkcji wina najwyższej jakości z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, jak również rosnącym zainteresowaniem enoturystyką.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

La Rioja, Spain

Zastosowanie

Dach zielony

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek

Powierzchnia

ok. 8000 m2

Produkty

RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Balastowy

Zgodnie z wartościami zrównoważonego rozwoju wyznawanych przez właściciela Bodegas Beronia jednym z kluczowych wymogów wobec projektu było zminimalizowanie wpływu na krajobraz i środowisko. Hiszpańska grupa architektów IDOM zaprojektowała budynek wykorzystujący naturalną nierówność działki i wkomponowany w dwa duże bloki. Pomieszczenia socjalne i otwarte dla turystów znajdują się powyżej poziomu gruntu, natomiast pomieszczenia produkcyjne, czyli serce winiarni, mieszczą się poniżej poziomu gruntu, pod osłoną roślinności, za sprawą której wtapiają się idealnie w otaczające budynek winogrady.

Zrównoważony projekt i materiały

Projekt budynku uwzględnia różne aspekty zrównoważonego rozwoju, takie jak wytwarzanie ciepła przez kocioł na biomasę, wykorzystanie deszczówki do podlewania wingradów, wykorzystanie grawitacji do transportu winogron, wzmocniona termoizolacja, pasywna ochrona przed światłem słonecznym, zapewnienie naturalnego oświetlenia wnętrz w połączeniu z oświetleniem LED sterowanym przez czujniki fotoelektryczne itp.

W konstrukcji budynku wykorzystano ograniczoną liczbę materiałów. Do wykończenia budynku użyto materiałów stosowanych w procesie produkcji wina: beton, stal, drewno i szkło.
 

Membranę dachową RubberGard EPDM firmy Holcim wybrano z uwagi na jej niewielki ślad węglowy i wyjątkowo długi czas eksploatacji, aby spełnić surowe wymogi ekologiczne oraz zapewnić trwałą i niezawodną bazę pod system dachu zielonego. Elementy systemu drenażu zostały wkomponowane w konstrukcję dachu z myślą o zapewnieniu dystrybucji i gromadzenia wody, której można użyć do podlewania winogradów.

W regionie La Rioja po ciepłych dniach i łagodnych śródziemnomorskich wiatrach następują ostre, chłodne noce. Dzięki temu winogrona dojrzewają wolniej i bardziej równomiernie, co nadaje winom złożony smak i strukturę. Membrana RubberGard EPDM odznacza się wyśmienitą odpornością na oddziaływanie ozonu, promieniowania ultrafioletowego i ekstremalne zmiany temperatury, dzięki czemu jest w stanie oprzeć się upływowi czasu i starzeć się równie szlachetnie, co wspaniałe wina z La Rioja.

Nowy budynek winnicy Bodegas Beronia, jednej z najbardziej zrównoważonych ekologicznie winnic w Europie, uzyskał międzynarodowy certyfikat LEED, certyfikat Wneries for Climate Protection (WfCP), a także inne lokalne certyfikaty branży winiarskiej.

Projekt zakwalifikował się również do finału konkursu International Design Award (IDA) oraz World Architecture Festival Awards w kategorii „Energia produkcyjna i recykling — ukończone budynki”.

 

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

PONOWNE WYKORZYSTANIE I RECYKLING

 

Membrany EPDM spełniają wszystkie wymogi architektury cyrkularnej. Ich długowieczność umożliwia spowolnienie pętli wykorzystania zasobów, a dzięki swojej trwałości i niezmiennej elastyczności można ich łatwo użyć ponownie. Przede wszystkim jednak membrany EPDM nadają się do recyklingu.

DACHY ZIELONE

 

Dachy zielone zarazem chłodzą i zapewniają izolację, tłumią hałasy i zapewniają odpowiednie środowisko do życia dla ptaków i owadów. Krótko mówiąc, mają same zalety. Ich trwałość zależy jednak od starannie sporządzonego projektu i montażu na nietoksycznej, wodoszczelnej membranie EPDM, odpornej na oddziaływanie korzeni.