FUNKCJONALNY DACH INSPIROWANY FALUJĄCYMI WZGÓRZAMI ANGIELSKIEJ PROWINCJI

Arboretum (ogród dendrologiczny) i centrum ogrodnicze w Batsford na skraju rezerwatu przyrody Cotswolds, to dom największej prywatnej kolekcji drzew i roślin w Anglii. Znajdujące się w Batsford kolekcje obejmują szeroki zakres roślin z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Dalekiego Wschodu. W 2011 r. arboretum, którego wspaniała historia sięga końca XIX w., zleciło wartą 2 mln funtów przebudowę swojej siedziby z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Częścią tego projektu było mieszczące sklep ogrodniczy i kawiarnię na tarasie, nowe centrum dla odwiedzających z imponującym pofalowanym dachem.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Moreton-in-Marsh, United Kingdom

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek handlowy

Powierzchnia

około 1 100 m²

Produkty

RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Pełne klejenie

JAK POWSTAŁ TEN WYJĄTKOWY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY?

Pracownia architektoniczna John Falconer Associates zaprojektowała obiekt, który sprawia, że nowe centrum dla odwiedzających arboretum w Batsford płynnie i organicznie wtapia się w otaczający krajobraz dzięki zastosowaniu jak największej ilości naturalnych i odnawialnych materiałów. W rezultacie mamy do czynienia z doskonałym przykładem zrównoważonej architektury. Budynek wykonano z drewna pochodzącego z drzew rosnących w lasach certyfikowanych przez organizację FSC. Ogrzewanie podłogowe zimą zapewnia gruntowa pompa ciepła, a co najciekawsze, do ocieplenia całego budynku wykorzystano naturalną wełnę z owiec rzadkiej brytyjskiej rasy.

W przypadku dachu pracownia John Falconer Associates zaproponowała wyjątkowy i wymagający projekt oparty na wykonanej ze sklejki fali, naśladującej falujące wzgórza Cotswold. Dla dachu przewidziano również niski profil, aby zminimalizować jego wizualny wpływ na krajobraz i ograniczyć zużycie energii.

Budowa takiej konstrukcji wiązała się z różnymi wyzwaniami i wymaganiami w zakresie doboru optymalnego pokrycia dachowego. Pokrycie to musiało być na tyle lekkie i elastyczne, aby idealnie dopasować się do krzywizn sklejki dachowej i uformować czyste krawędzie, a jednocześnie na tyle odporne, aby zapewnić doskonałą wodoszczelność. Przewidziano również możliwość zbierania wody deszczowej, co było logicznym posunięciem w tak deszczowym regionie. Ponadto system pokrycia dachowego musiał być zgodny z ogólnymi założeniami dotyczącymi przyjazności dla środowiska i energooszczędności, które od początku przyświecały całemu projektowi.

DLACZEGO MEMBRANA RUBBERGARD EPDM?

Po wnikliwej analizie architekci zdecydowali się na zastosowanie pokrycia dachowego z EPDM. Membrany RubberGard EPDM to w pełni zwulkanizowane, jednowarstwowe membrany dachowe wykonane z kauczuku syntetycznego, a dokładniej z terpolimeru otrzymywanego z monomerów etylenowo-propylenowo-dienowych. Ze względu na swój stabilny skład chemiczny membrany te cechują się wysoką odpornością na promieniowanie UV, ozon, deszcze alkaliczne i ekstremalne wahania temperatury. Wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne, dostosowują się do ruchów konstrukcyjnych budynków przez cały okres ich eksploatacji i zapewniają swobodę projektowania. Ze spodziewanym okresem eksploatacji wynoszącym ponad 50 lat są one również najbardziej zrównoważonymi membranami dachowymi na rynku, co zostało potwierdzone między innymi przez Holenderski Instytut Biologii i Ekologii Budownictwa (NIBE).

Poza trwałością i wyjątkowymi właściwościami hydroizolacyjnymi membrana RubberGard EPDM jest materiałem obojętnym chemicznie, który nie zawiera żadnych plastyfikatorów ani środków zmniejszających palność, dzięki czemu nie uwalnia do środowiska substancji toksycznych. W rezultacie szczególnie dobrze nadaje się do zbierania deszczówki spływającej z dachu celem jej dalszego wykorzystania, co ma miejsce w centrum dla odwiedzających arboretum w Batsford.

Zastosowana w tym projekcie membrana dachowa Elevate RubberGard EPDM ma grubość 1,1 mm i została w całości przyklejona do nieregularnego, falistego dachu ze sklejki za pomocą kleju kontaktowego. W celu zbierania wody deszczowej wyloty dachowe zostały umieszczone w dużych studzienkach w niskich punktach zakrzywień. Spływająca z dachu woda jest następnie zbierana w znajdujących się pod głównym budynkiem zbiornikach irygacyjnych i używana do podlewania roślin w centrum ogrodniczym.

Jak ten system funkcjonuje po niemal dekadzie eksploatacji? „Po dziewięciu latach pokrycie dachowe EPDM nadal sprawuje się bardzo dobrze i jesteśmy z niego zadowoleni” — powiedział Stuart Priest, dyrektor ds. operacyjnych arboretum w Batsford. „Poza zamiataniem wpustów i czyszczeniem punktów odpływowych kilka razy w roku nie było dotąd potrzeby wykonania większych prac konserwacyjnych”.

Struktura dachu

01 Membrana dachowa Elevate RubberGard EPDM
02 Sklejka drewniana

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

BRAK TOKSYCZNOŚCI

 

Membrany EPDM są produktami inercyjnymi i nie uwalniają żadnych toksycznych substancji podczas montażu i eksploatacji. Są całkowicie bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska, a także umożliwiają zbieranie wody deszczowej do wykorzystania w gospodarstwie domowym bez żadnego ryzyka.

NIEZWYKŁE FORMY

 

Swoboda projektowania jest kluczem do tworzenia wielkich projektów. Dzięki swojej elastyczności i dostępności w postaci dużych, jednowarstwowych arkuszy membrany EPDM wspierają kreatywne rozwiązania. Umożliwiają także modernizację i umieszczanie na dachu nowych obiektów.