Zielone dachy stanowią zrównoważone rozwiązanie do walki z miejskimi wyspami ciepła, zarządzania wodą deszczową i poprawy jakości powietrza. Częściowo lub całkowicie pokryte roślinnością żyjące dachy oferują niezliczone korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Ich skuteczność i trwałość zależy jednak od rodzaju zielonego dachu i znajdującej się pod nim membrany dachowej.
Istnieją dwa główne rodzaje zielonych dachów: intensywne i ekstensywne.
Intensywne zielone dachy, zwane również „ogrodami na dachu”, zaprojektowano tak, aby wspierać różnorodną roślinność, w tym drzewa, krzewy, kwiaty, a nawet niewielkie aranżacje wodne. Głębokość podłoża może wynosić od 15 do ponad 60 cm i zapewniać wystarczającą przestrzeń do rozwoju korzeni i różnorodności roślin. Oznacza to, że system dachowy jest cięższy ze względu na głębszą glebę i większe rośliny, a ponadto wymaga solidnego wsparcia konstrukcyjnego. Konserwacja oznacza wysokie koszty utrzymania, ponieważ wymaga m.in. regularnego podlewania, nawożenia, przycinania i pielenia.
Intensywne zielone dachy stanową doskonałe rozwiązanie na budynkach, które mogą podtrzymać ich ciężar i są często stosowane w budynkach komercyjnych, mieszkalnych i przestrzeniach publicznych, gdzie priorytet stanowią walory estetyczne i rekreacyjne. Najczęściej są również dostępne dla osób postronnych.
W przeciwieństwie do nich, zielone dachy ekstensywne zaprojektowano, aby były lekkie i łatwe w utrzymaniu. Oferują płytkie podłoże, najczęściej o głębokości od 5 do 10 cm, i są obsadzone wytrzymałą, odporną na suszę roślinnością, taką jak rozchodniki, trawy i mchy. Dachy tego typu są przede wszystkim funkcjonalne i pozwalają skupić się na korzyściach dla środowiska. Ponieważ są one znacznie lżejsze niż dachy intensywne, stanowią mniejsze obciążenie dla konstrukcji budynku. Konserwacja jest w tym przypadku minimalna.
Ekstensywne zielone dachy stanowią odpowiednie rozwiązanie dla szerokiej gamy budynków, szczególnie tam, gdzie ograniczenia budżetowe i konstrukcyjne stanowią istotne czynniki ograniczające. Zazwyczaj nie są one dostępne dla osób postronnych.
Wybór zielonego dachu będzie zależeć od takich czynników, jak konstrukcja i nachylenie dachu, oczekiwana roślinność, wymagania dotyczące zarządzania wodą deszczową i roczne lokalne opady deszczu. Na przykład nie wszystkie budynki nadają się do zastosowania intensywnych zielonych dachów ze względu na pewne limity obciążeniowe i ograniczenia rozmiarów. Dlatego też są one zazwyczaj planowane przez architekta na etapie projektowania, przed faktycznym postawieniem budynku. Z drugiej strony ekstensywne zielone dachy można łatwo zaaranżować na istniejącym budynku.
Sukces zarówno intensywnych, jak i ekstensywnych zielonych dachów zależy w istotnym stopniu od składu i jakości systemu dachowego. Warstwy zielonego dachu mogą zawierać, na poszyciu dachu, izolację paroszczelną, izolację termiczną, membranę dachową, warstwę zapobiegającą przerastaniu korzeni (głównie w przypadku intensywnych zielonych dachów), warstwę drenażową, membranę filtracyjną, podłoże wegetacyjne (glebę) i wreszcie samą roślinność.
Jednowarstwowe membrany dachowe, takie jak Elevate RubberGard EPDM i UltraPly TPO, stanowią lekkie rozwiązanie hydroizolacyjne o wyjątkowej trwałości. Są wystarczająco odporne, aby utrzymać ciężar i obciążenie zielonego dachu, wymagają minimalnej konserwacji, a ponadto są łatwe w naprawie, dzięki czemu wszystkie problemy można rozwiązać bardzo szybko bez większych zakłóceń. RubberGard EPDM i UltraPly TPO zapobiegają również przerastaniu korzeni roślin przez membranę i powodowaniu przecieków.
Wybierając odpowiedni system dachowy, właściciele budynków mają szansę na maksymalizację korzyści płynących z ich zielonych dachów, przyczyniając się także do bardziej zrównoważonego środowiska miejskiego z jednoczesnym zapewnieniem ochrony swoich inwestycji. Ponieważ technologia zielonych dachów nadal podlega nieustannym zmianom, synergia między zaawansowanymi membranami dachowymi a innowacyjnymi projektami zielonych dachów będzie odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu miast przyszłości.
Membrany dachowe Elevate EPDM i TPO są wręcz stworzone do zielonych dachów. Dowiedz się dlaczego.