Początek jesieni to idealny okres na przeprowadzenie kontroli dachu i ewentualnych prac naprawczych przed nadejściem surowej zimy. Jesienią pogoda jest często przyjemniejsza, zatem praca na dachu będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.
Nie czekaj, aż woda zacznie pojawiać się w pomieszczeniach. Kluczowym słowem jest zawsze profilaktyka, dlatego zawsze radzimy natychmiast zająć się potencjalnymi naprawami. Wczesna identyfikacja potencjalnych problemów, zanim zdążą urosnąć do rangi poważnych awarii, w istotny sposób wydłuży okres eksploatacji dachu i pozwoli zaoszczędzić co najmniej paru bólów głowy.
Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać podczas jesiennej kontroli dachu:
Przed użyciem drabiny i wejściem na dach upewnij się, że masz ze sobą odpowiednie narzędzia i środki ochrony osobistej.
Nadmierny ruch pieszy na dachu prowadzi w rezultacie do jego uszkodzenia, jeśli dachu specjalnie nie zaprojektowano pod tym kątem (np. przez zintegrowanie płyty osłonowej z konstrukcją systemu). Ogranicz dostęp do dachu, stosuj tymczasowe płyty ochronne lub rozważ zamontowanie ochronnych ścieżek technicznych (np. podkładki pod ścieżki techniczne firmy Elevate) w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Chociaż ekstensywne zielone dachy wymagają minimalnej konserwacji, co najmniej dwa razy w roku należy przeprowadzić usuwanie niechcianych roślin. Ptaki lub wiatr mogą przynieść nasiona roślin o agresywnych kłączach, których rozrost na dachu może spowodować uszkodzenia w dłuższej perspektywie.
Lato to często burze i obfite opady deszczu, które mogą powodować powstawanie zastoisk wody. Długotrwałe narażenie na działanie wody może z czasem spowodować degradację całego systemu dachowego i doprowadzić do przecieków. Upewnij się, że odpływy nie są zatkane i usuń zanieczyszczenia, które mogą utrudniać prawidłowe odprowadzanie wody. Jeśli zastoiny wody stanowią powtarzający się problem, warto rozważyć omówienie z właścicielem nieruchomości wariantów modernizacji układu odpływowego, np. przez dodanie lub ulepszenie odpływów, wzmocnienie szczegółów konstrukcyjnych lub korektę nachylenia dachu.
Sprawdź całą powierzchnię membrany dachowej pod kątem jakichkolwiek śladów rozdarć, przebić lub pęknięć. Sprawdź również łączenia i zakończenia krawędzi, aby upewnić się, że nadal są odpowiednio zabezpieczone. Sprawdź wszystkie przepusty dachowe, np. klimatyzatory, rury i świetliki. Upewnij się, że membrana jest wystarczająco szczelna w tych rejonach.
Identyfikacja potencjalnych problemów i wykonanie wszystkich niezbędnych napraw przed nadejściem surowej zimy zapobiegnie przekształceniu się drobnych problemów w poważne awarie, gdy dach zostanie narażony na obciążenie śniegiem, lodem i ujemnych temperatur. Zapewnienie, że dach jest w dobrym stanie technicznym i został odpowiednio zaizolowany może pomóc w zapobieganiu powstawania zatorów lodowych i przecieków, stanowiących typowe problemy w sezonie zimowym, mogącymi powodować znaczne szkody.