Nasze budynki stają się symbolami czasów, w których żyjemy, i odzwierciedlają ducha danej epoki, odpowiadając na różne potrzeby, style życia, funkcje itp. „Architektura powinna mówić o swoim czasie i miejscu, ale zmierzać ku ponadczasowości”, mówi jeden z najwybitniejszych architektów naszych czasów, Frank Gehry. Poszukiwanie najnowszych możliwości technologicznych i wyobrażanie sobie, w jaki sposób można wykreować nową wartość w życiu ludzi, to przewodnie zasady pionierów architektury, zmuszonych do reagowania na wyzwania swoich czasów. Dzisiejsze kluczowe wyzwanie — zrównoważony rozwój — nadaje debacie nowy wymiar, łącząc formę, funkcję, odpowiedzialny wybór materiałów i długoterminowe myślenie. Nadążanie za rozwojem nigdy nie było ważniejsze.
Gospodarka o obiegu zamkniętym, pojawienie się nowych materiałów i ponowne opracowanie na nowo krajobrazów miejskich w zrównoważony sposób to jedne z najważniejszych czynników napędzających zmiany we współczesnej architekturze. Dążenie do zminimalizowania negatywnego wpływu budynków na środowisko dzięki uzyskaniu odpowiedniej wydajności zasobów i energii, zmniejszenie ilości odpadów i umiarkowane wykorzystanie surowców przy jednoczesnej poprawie dobrostanu ludzi to trendy, które z nami zostaną na dłużej.
Na wybór materiałów budowlanych w zrównoważonej architekturze duży wpływ ma metoda „ograniczanie, ponowne wykorzystanie i przetwarzanie”. Materiały naturalne i odnawialne zajęły centralne miejsce, wraz z trwałymi produktami, które oferują długotrwałe rozwiązania, przyczyniając się do zmniejszenia ilości odpadów budowlanych i zapotrzebowania na zasoby naturalne.
Tempa nabierają również remonty istniejących budynków, zwłaszcza w ramach publicznych programów renowacji wydajnej energetycznie. Inicjatywa Europejski Zielony Ład, której celem jest zerowa emisja gazów cieplarnianych netto do 2050 r., wyróżniła renowację budynków publicznych i prywatnych jako niezbędny środek torujący drogę do neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i czystego systemu energetycznego w Europie. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu oczekuje się, że państwa członkowskie UE zaangażują się w „falę renowacji” budynków publicznych i prywatnych, których celem jest co najmniej podwojenie obecnych rocznych wskaźników renowacji.
Wszystkie te wyzwania nie hamują kreatywności architektów, a raczej jej sprzyjają. Projektowanie (i budowanie) w sposób kreatywny i zrównoważony wymaga holistycznego podejścia do każdego aspektu projektu, w tym dachów. Jako jeden z najważniejszych elementów kompleksowych przegród zewnętrznych budynku, dachy stanowią czystą kartę na potrzeby wszelkiego rodzaju możliwości. Architekci wykorzystują je, szukając sposobów na aktywację tych powierzchni (przez tworzenie zielonych dachów, montaż paneli słonecznych, gromadzenie wody itp.), nie rezygnując przy tym z walorów estetycznych swoich twórczych projektów. Na szczęście odpowiedzialność i wyobraźnia nie muszą się wzajemnie wykluczać. Membrany dachowe Elevate RubberGard EPDM to jeden z tych materiałów budowlanych, które są zarówno przyjazne dla środowiska, jak i pozwalają tworzyć i odnawiać bez żadnych ograniczeń.
Membrany dachowe EPDM są stosowane głównie na dachach płaskich lub o niskim nachyleniu, ale nie są to jedyne kształty, na których można je stosować. Tak naprawdę RubberGard EPDM oferuje całkowitą swobodę projektowania, nawet gdy dach w ogóle nie jest płaski. Dachy o nieregularnych kształtach, dachy faliste, dachy, które rozciągają się prawie do miejsca, w którym stają się częścią fasady itp. Wszystkie te dachy można uszczelnić za pomocą RubberGard EPDM.
Główną cechą pokryć dachowych RubberGard EPDM, która zapewnia architektom ogromną swobodę projektowania, jest jego jednowarstwowa konstrukcja. Oznacza to, że jedna cienka warstwa oferuje trwałe i wydajne rozwiązanie hydroizolacyjne bez zwiększania ciężaru konstrukcji budynku (w przeciwieństwie do innych tradycyjnych membran dachowych, które muszą być montowane w kilku warstwach).
Membrany dachowe Elevate RubberGard EPDM są również niezwykle elastyczne, nawet w tak niskich temperaturach, jak –45°C. Charakteryzują się doskonałymi właściwościami czyli płaskim ułożeniem i można je bardzo łatwo dostosowywać do nieregularnych kształtów, zgodnie z geometrią podpory. Taka elastyczność pozwala również radzić sobie z rozszerzalnością i kurczeniem różnych elementów budynku w wyniku wahań temperatury, bez nasycania lub pękania.
Zarówno w przypadku nowych konstrukcji, jak i renowacji membrany dachowe RubberGard EPDM można montować bezpośrednio na większości podłoży, z izolacją lub bez niej. Metoda montażu jest wybierana zgodnie z wymaganiami każdego projektu: membrany dachowe można w całości przykleić do podłoża za pomocą kleju, zamocować mechanicznie za pomocą płyt i łączników lub po prostu użyć balastu w odpowiednich miejscach z użyciem żwiru lub kostki brukowej. Wszystkie te metody mają jedną wspólną cechę: do montażu RubberGard EPDM nie są wymagane żadne palniki, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort w miejscu pracy. Ponadto nie jest wymagany duży lub ciężki sprzęt czy narzędzia, co zapewnia dodatkową elastyczność podczas procesu montażu.
Membrany dachowe RubberGard EPDM można pozostawić odsłonięte lub pokryć płytami elewacyjnymi. Umożliwiają one aktywację dachu w ramach różnych, przyjaznych dla środowiska praktyk budowlanych, takich jak dachy zielone, słoneczne lub niebieskie. Krótko mówiąc, RubberGard EPDM podąża za wizją architekta.