Ograniczanie — ponowne wykorzystanie — przetwarzanie. W jaki sposób membrana dachowa Elevate RubberGard EPDM pomaga wygrywać?

Odpady to bardzo ważny temat w dyskusjach na temat walki ze zmianami klimatycznymi. Ograniczanie, ponowne wykorzystanie i przetwarzanie to niezbędne elementy obowiązujące nasz wszystkich i w każdej skali. Istnieją jednak dziedziny, w których należy zwracać szczególną uwagę na stosowane materiały. Budownictwo jest z pewnością jedną z nich, a odpady budowlane i rozbiórkowe (CDW) stanowią około 25–30% wszystkich odpadów wytwarzanych w UE. Takie membrany dachowe, jak Elevate RubberGard EPDM mogą w istotny sposób zmniejszyć wpływ budynków na środowisko. Oto dlaczego.

W sytuacji, gdy gazy wysypiskowe i problemy z jakością powietrza narastają z powodu wyrzucania coraz większych ilości odpadów, branża budowlana poszukuje długoterminowych, zrównoważonych rozwiązań, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić pieniądze przez wydłużenie czasu eksploatacji budynków, ale także zmniejszają zapotrzebowanie na energię i inne zasoby naturalne.

Eliminacja niepotrzebnej wymiany materiałów, zmiana przeznaczenia zużytych materiałów i przetwarzanie tego, czego już nie można ponownie wykorzystać lub przekształcić, to praktyki stosowane przez wielu producentów pokryć dachowych. Kwestia zrównoważonego rozwoju okazała się również istotna dla architektów, którzy wybierają materiały do swoich ekologicznych projektów, i membrany dachowe nie stanowią tutaj wyjątku.

Trwałość odgrywa kluczową rolę w zrównoważonej architekturze

Co sprawia, że dach spełnia zasady zrównoważonego rozwoju? Przede wszystkim chodzi o wykorzystanie jak najmniejszej ilości zasobów. Po drugie, to kwestia trwałości: im dłuższy czas eksploatacji, tym lepiej. Na koniec, dach powinien być wykonany z materiału, który można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. 

Mówiąc ogólnie, membrany dachowe mają największy wpływ na środowisko (wyrażony w postaci potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) lub równoważnika CO₂) podczas ich produkcji i utylizacji. Oznacza to, że przedwczesne uszkodzenie dachu to nic innego, jak katastrofa ekologiczna, szczególnie po uwzględnieniu ukrytych kosztów środowiskowych, takich jak dodatkowe koszty produkcji, robocizny, wysyłki, demontażu i związane z tym koszty energii niezbędne podczas wymiany systemu dachowego. Jednakże, jeśli trwałość dachu jest nieprzeciętna i można ją dodatkowo zwiększyć dzięki dokonaniu napraw, jego ogólny wpływ na środowisko ulega drastycznemu zmniejszeniu.

Bez wątpienia wybór trwałego systemu dachowego to istotna część procesu projektowania dla każdej osoby, która chce być odpowiedzialna za środowisko. Membrany dachowe EPDM, np. RubberGard EPDM spełnia wszystkie kryteria odpowiedzialnego środowiskowo budownictwa o obiegu zamkniętym.

Dlaczego warto wybrać RubberGard EPDM?

EPDM (terpolimer etylenu z propylenem i dienem) to w pełni zwulkanizowane membrany dachowe wykonane z kauczuku syntetycznego, a dokładniej z terpolimeru otrzymywanego z monomerów etylenowo-propylenowo-dienowych. Po raz pierwszy wprowadzono je do branży pokryć dachowych w latach 60 i od tego czasu są stosowane na całym świecie we wszystkich klimatach. Produkcja membran dachowych EPDM zapewnia niski wskaźnik energii wbudowanej (tj. ilości energii wymaganej do wytworzenia i wdrożenia produktu od wydobycia materiału przez produkcję do montażu). 

Badania dowodzą, że membrany dachowe EPDM wykazują podczas eksploatacji wyjątkową trwałość w porównaniu z innymi materiałami dachowymi. Przy oczekiwanym okresie eksploatacji ponad 50 lat*, membrany dachowe EPDM, takie jak RubberGard EPDM, pozostają stabilne i niezmienne w czasie, także dzięki ich wysokiej odporności na ozon, promieniowanie UV, mikroorganizmy i trudne warunki pogodowe, np. grad. 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wyjątkowa elastyczność membran dachowych EPDM. Nawet w przypadku ekstremalnych wahań temperatury łatwo ulegają rozszerzaniu i kurczeniu, dzięki czemu dostosowują się w ten sposób do potencjalnych ruchów budynku. Właśnie dlatego RubberGard EPDM można stosować w różnych klimatach, od temperatur poniżej zera na Alasce po spalone słońcem krajobrazy Bliskiego Wschodu. Na koniec, membrany dachowe EPDM nie zawierają składników lotnych ani produktów, które mogą migrować lub z czasem ulegać degradacji, takich jak plastyfikatory lub przeciwutleniacze, zatem nie występuje ryzyko, że materiał stanie się kruchy lub pęknie — nawet po kilkudziesięciu latach ekspozycji.

Membrany dachowe EPDM zostały uznane przez Greenpeace, GreenTeam i Holenderski Instytut Biologii i Ekologii Budownictwa (NIBE) za zapewniające najmniejszy wpływ na środowisko. Dokonywana co dwa lata ocena NIBE uwzględnia koszty początkowe (koszty materiałów i montażu) oraz wszystkie ukryte koszty środowiskowe (zużycie surowców, zużycie energii podczas produkcji itp.) różnych rodzajów membran dachowych. Wynik tej klasyfikacji porównawczej wyraźnie pokazuje, że mechanicznie mocowane i w pełni przylegające membrany dachowe EPDM, takie jak RubberGard EPDM, zapewniają najniższe ukryte koszty, co sprawia, że stanowią one najbardziej przyjazny dla środowiska wybór w przypadku dachów płaskich. 

Oprócz niskiego początkowego wpływu na środowisko i niezwykłej trwałości, membrany dachowe RubberGard EPDM łatwo naprawić, co oznacza, że ich okres eksploatacji można łatwo wydłużyć nawet powyżej 50 lat. Ponadto są również bardzo elastyczne. Nawet kilkadziesiąt lat po początkowym montażu, wymiana elementów dachu, dodanie świetlików, wywietrzników i innych otworów dachowych jest łatwa do wykonania bez konieczności zrywania membrany dachowej. 

Dzięki tym cechom membrany dachowe RubberGard EPDM mogą odgrywać kluczową rolę w osiąganiu najwyższych wyników w uznanych systemach oceny budynków zielonych, takich jak BREEAM© i LEED©. Metody te opracowano pod do oceny budynków pod kątem efektywności, z jaką wykorzystują one zasoby naturalne oraz ich ogólnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Możliwość stosowania pokryć dachowych RubberGard EPDM na dachach „aktywnych”, takich jak dachy zielone, dachy solarne i dachy zbierające wodę (znane również jako dachy niebieskie) dodatkowo zwiększa ich ekologiczność.

Czy membrany dachowe EPDM można poddawać recyklingowi i ponownie wykorzystywać?

Pod koniec okresu eksploatacji membrany dachowe RubberGard EPDM mogą zostać ponownie użyte lub przekazane do recyklingu. Membrany dachowe, które były mocowane z użyciem balastu (żwiru rzecznego lub kostki brukowej) można po prostu usunąć i przenieść na inny dach. Jeśli zostały przymocowane mechanicznie, można je również odzyskać przez usunięcie elementów mocujących. 

Inną metodą ponownego wykorzystania zużytych membran dachowych RubberGard EPDM jest downcykling. Stabilny skład pozwala je rozdrabniać na mniejsze mieszanki gumowe i wykorzystywać m.in. do budowy torów sportowych, dróg lub mat gumowych na place zabaw dla dzieci. Takie składniki, jak sadza, można również odzyskiwać z EPDM w celu ich ponownego wykorzystania jako wypełniacze w nowych membranach dachowych EPDM lub jako składniki innych materiałów. 

Jeśli ponowne użycie lub recykling nie wchodzą w grę, membrany dachowe EPDM RubberGard można poddać recyklingowi. Istnieje wiele metod recyklingu pokryć dachowych EPDM przez zastosowanie metody chemicznej, mechanicznej, pyrolizy, dewulkanizacji itp. Recykling powinien należy jednak brać pod uwagę tylko jako ostatnia opcja przed składowaniem/spalaniem, ponieważ zapotrzebowanie na energię i recykling mogą być znacznie wyższe niż w przypadku wytwarzania produktów pierwotnych.

* „Ocena okresu eksploatacji membran dachowych EPDM”, niemieckie SKZ (Süddeutsche Kunststoff-Zentrum).

Co EPDM może oznaczać dla Twoich projektów?