Budowanie energooszczędnych budynków stanowi obecnie jeden z priorytetów w branży budowlanej. Istotne jest nie tylko wdrażanie praktyk zrównoważonej architektury, czyli zmniejszenie ilości energii wymagane do eksploatacji budynków, ale także wytwarzanie energii w samych budynkach. W ostatnich kilku dekadach instalacje słoneczne lub fotowoltaiczne (PV) zyskały popularność jako odnawialne źródło energii do zasilania budynków komercyjnych i przemysłowych, a także biur i domów.
Płaskie dachy stanowią doskonałe wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych: zapewniają łatwiejszy dostęp do instalacji i ewentualnej konserwacji systemu fotowoltaicznego niż dachy dwuspadowe, a panele słoneczne można ustawiać pod najbardziej optymalnym kątem, aby uzyskać największą ilość energii słonecznej i zmaksymalizować rezultaty.
Istnieją trzy główne rodzaje systemów fotowoltaicznych, które mogą być stosowane na dachach płaskich:
System płaskiego dachu solarnego obejmuje zazwyczaj konstrukcję nośną (lub poszycie dachu) z umieszczoną kolejno membraną paroszczelną, warstwą izolacyjną i na koniec membraną hydroizolacyjną, na której jest montowany system solarny.
Niezależnie od wybranego typu instalacji solarnej, na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę cały system dachowy, aby uzyskać trwały system fotowoltaiczny na dachu. Uszkodzenie jednej warstwy będzie równoznaczne z uszkodzeniem całego systemu. W przypadku konieczności naprawy dachu konieczny byłby demontaż i ponowny montaż instalacji fotowoltaicznej, co generowałoby znaczne koszty finansowe i środowiskowe. Wybór odpowiednich komponentów ma zatem kluczowe znaczenie w celu uniknięcia uszkodzeń i zapewnienia wysokiej wydajności w ramach solidnego i długoterminowego rozwiązania.
Inwestycje w dachowe instalacje fotowoltaiczne są najczęściej oparte na prognozie finansowej w okresie co najmniej 20–25 lat, więc okres eksploatacji systemu dachowego musi obejmować przynajmniej taki okres, aby zmaksymalizować zyski. Oprócz pełnionej funkcji izolacyjnej i wodoodpornej, system dachowy musi być odporny na wzmożony ruch pieszy podczas montażu i konserwacji instalacji, a także na dodatkowe obciążenie wynikające z użycia stelaży i samych paneli słonecznych.
Membrany dachowe Elevate RubberGard EPDM, RubberCover EPDM i UltraPly TPO Membrany dachowe oferują doskonałą odporność na warunki atmosferyczne, doskonałą wytrzymałość mechaniczną, wyjątkową trwałość i mogą być stosowane w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach. Ponadto, oferta dostępnych akcesoriów Elavate pozwala je wykorzystać do rozwiązania najbardziej złożonych problemów związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych.
Płyty izolacyjne z poliizocyjanuranu (PIR) firmy Elevate i płyty osłonowe o wysokiej gęstości doskonale pasują do zrównoważonych dachów w ramach każdego systemu dachowego Elevate. Kompletna konstrukcja dachu jest zaprojektowana i zgodna z wysokimi standardami, jakie są obecnie wymagane.
Oczekujesz bardziej szczegółowej porady? Umów się na spotkanie z naszymi ekspertami ds. pokryć dachowych, którzy chętnie pomogą dokonać właściwego wyboru.