Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi Komisja Europejska dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Renowacja budynków publicznych i prywatnych została uznana za kluczową inicjatywę mającą na celu zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze budowlanym i pomoc w osiągnięciu tego ambitnego celu.
Celem unijnej strategii Renovation Wave, opublikowanej w październiku 2020 r., jest co najmniej podwojenie rocznego wskaźnika renowacji energetycznej budynków mieszkalnych i niemieszkalnych do 2030 r., aby poprawić jakość życia użytkowników budynków, ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i stworzyć do 160 000 dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym.
Efektywność energetyczna ma absolutnie kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu. Większość istniejących zasobów budowlanych UE nie jest efektywna energetycznie. Wiele budynków nadal opiera się na paliwach kopalnych do ogrzewania i chłodzenia lub wykorzystuje stare technologie i nieefektywne materiały. Aby osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu, budynki muszą stać się bardziej efektywne energetycznie, mniej emisyjne w całym cyklu życia i bardziej zrównoważone.
Ale nie chodzi tylko o zmniejszenie rachunków za energię i redukcję emisji. Renowacja może otworzyć wiele możliwości i przynieść daleko idące korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Dzięki tej samej interwencji budynki mogą stać się zdrowsze, bardziej ekologiczne, inteligentniejsze, łatwiej dostępne i bardziej odporne na ekstremalne zjawiska naturalne. Pandemia Covid jeszcze bardziej uwydatniła znaczenie środowiska budynków oraz potrzebę stworzenia „lepszej normalności”, położenia kresu ubóstwu energetycznemu i zapewnienia naprawy gospodarczej, która będzie korzystna dla wszystkich.
Aby pomóc krajom w odbudowie ich gospodarek po pandemii wprowadzono przepisy i programy finansowania mające na celu pobudzenie renowacji energooszczędnych budynków w całej Europie. Włochy, Grecja i Republika Czeska są już w centrum uwagi, torując drogę do udanego programu renowacji. Francja przyjęła już progresywny zestaw środków, począwszy od zakazu podnoszenia czynszu w budynkach o złych parametrach od 2021 r., zakazu ich wynajmowania od 2023 r. oraz obowiązku renowacji wszystkich budynków o najgorszych parametrach do 2028 r. W Holandii wszystkie budynki biurowe będą musiały uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej (EPC) klasy C do 2023 r., a klasy A do 2030 r. mieszkalnych. Region Flandrii w Belgii również rozważa propozycje polityki w zakresie minimalnego poziomu EPC dla budynków niemieszkalnych od 2030 roku oraz minimalnego poziomu EPC dla budynków wynajmowanych pod mieszkania.
Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że od 25 do 30% energii z budynku jest tracone przez jego dach, staje się oczywiste, że każdy program mający na celu poprawę efektywności energetycznej musi skupić się na tej części powłoki budynku.
Gotowość na przyszłość, wysoka wydajność i zrównoważony rozwój to najważniejsze priorytety firmy Holcim. Oferujemy przełomowe produkty do hydroizolacji i izolacji dachów, które zapewniają trwałe, zrównoważone i długotrwałe rozwiązania, szczególnie dobrze sprawdzające się w przypadku renowacji.
Nasze membrany EPDM mogą być instalowane bezpośrednio na istniejących systemach pokryć dachowych, niezależnie od tego, czy jest to istniejący dach bitumiczny czy inne membrany jednowarstwowe, co pozwala uniknąć generowania dodatkowych odpadów budowlanych.
Nasza gama izolacji z poliizocyjanuratu (PIR), składająca się z lekkich i sztywnych paneli izolacyjnych o doskonałych właściwościach termicznych, nie zwiększa ciężaru istniejącego dachu, zmniejsza zapotrzebowanie na energię, zapewnia oszczędności na rachunkach za energię i charakteryzuje się niskim kosztem eksploatacji.
Firma Holcim jest również sygnatariuszem kampanii Renovate Europe, która wzywa do utworzenia „Funduszu Renowacyjnego dla wszystkich Europejczyków” oraz zobowiązuje się do prowadzenia otwartego dialogu z architektami, właścicielami budynków i wykonawcami, aby przyczynić się do budowy bardziej ekologicznej i odpornej Europy.